Murovaný vs. montovaný rodinný dom

12 októbra, 2022

Plánujete výstavbu rodinného domu a zvažujete, či ísť do murovaného, alebo montovaného domu? Niekedy túto dilemu vyrieši za Vás už veľkosť kúpeného pozemku.

V prípade montovaného rodinného domu totiž potrebujete priestor pre žeriav, bez ktorého sa nezaobídete pri osádzaní jednotlivých prvkov, napr. veľkorozmerných panelov. Komplikovaná môže byť aj ich samotná doprava na pozemok. Treba počítať aj s tým, že pri svahovitom teréne môžete stavať z montovaných panelov len nad úrovňou terénu. Nie sú vhodné ani do oblastí s hrozbou záplav. Legislatíva zas obmedzuje výšku drevostavby, sú povolené len dve nadzemné podlažia, teda prízemie a prvé poschodie.

Steny montovaného rodinného domu sú však tenšie, a tak získate o čosi väčšiu úžitkovú plochu.
Nevýhoda montovanej steny ale je, že nie je jedno, kam zavesíte ťažšie predmety. Dokonca ani obyčajnú dieru pre obraz nemôžete navŕtať hocikde. Nedopatrením totiž môžete porušiť nosnú konštrukciu. Pri murovanej stene rodinného domu takéto obmedzenia nemáte.

Mínusom montovanej stavby je nižšia akumulačná schopnosť, teda schopnosť udržať teplo. Naopak, murovaný dom v zime veľmi dobre drží teplo v interiéri, dom vám nevychladne tak rýchlo a v lete sa zas neprehreje tak ľahko. Účinne bráni náhlym teplotným výkyvom, teda v interiéri nebude tak kolísať teplota.

Vykúriť murovaný dom však trvá dlhšie, zohľadňuje sa to ale pri výbere spôsobu vykurovania. Murovaná stena z keramickej tehly vám zaručí aj príjemnú klímu v dome: nakoľko má dobré difúzne parametre. Vďaka tomu dobre reguluje vlhkosť vzduchu, preto znižuje aj možnosť tvorby plesní.

Stena murovaného domu lepšie chráni pred hlukom ako stena montovaného domu. Vyznačuje sa aj vyššou pevnosťou, dlhšou životnosťou, vyššou mierou požiarnej odolnosti a odolnosti voči hnilobe, plesniam, škodcom a chemickým látkam. Nepodlieha ani tvarovým zmenám v dôsledku zmien teplôt a vlhkosti vzduchu.

Rýchlosť výstavby

Prednosťou montovaného rodinného domu je rýchlosť realizácie.
Ale aj murovať z keramických tehál sa dá za kratší čas, porovnateľný s realizáciou montovaného domu. Čas realizácie hrubej stavby domu pozostávajúceho z prízemia a obytného podkrovia sa môže stihnúť do 5 dní. Treba však namiesto tradičného murovania uprednostniť spájanie tehál tenkou vrstvou lepiacej malty alebo penou a zakúpiť tehly s nabrúsenými ložnými plochami. Počítajte s tým, že sú mierne drahšie ako klasické, lepiaca malta alebo pena býva však v cene. Murovanie na tenkú ložnú škáru s lepiacou maltou alebo penou má aj ďalšiu výhodu okrem rýchleho stavania: stena bude mať lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Eliminujú sa totiž tepelné mosty vytvorené tradičnými hrubými škárami. Takmer sa vylúči aj stavebná vlhkosť muriva. Pri použití peny sa dá murovať aj za mínusových teplôt. Skúšky však preukázali, že lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a vyššiu pevnosť bude mať murivo, ak sa použije celoplošná lepiaca malta, ktorá sa ale môže nanášať len pri plusových teplotách.

Výstavba montovaných domov nie je limitovaná počasím a teda môže sa realizovať počas celého roka. A však neodporúčame realizovať takúto stavbu počas dažďa či snehu, nakoľko konštrukciu môže poškodiť vlhkosť.

Prečítajte si náš článok Výhody domu na kľúč a nechajte Vaše sny o bývaní v našich rukách. Pretože my Vám nepostavíme dom, ale DOMOV. Postaráme sa Vám o bývanie, ktoré vydrží ďalšie generácie a naplní Vás i Vašu rodinu pocitom spokojnosti. Neváhajte nás kontaktovaťAK stavby – domy na kľúč.

TIP: Ako postaviť “zdravé“ základy pre nový dom?